Myczkowce Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
11.09.2007.

Miejscowość Myczkowce

Myczkowce są jedną z najstarszych miejscowości w Bieszczadach powstałą jeszcze w czasach książąt ruskich, a leżą w pętli Sanu w odległości 12 km od Leska. Nazwa pochodzi od imienia Myczko czyli Mikołaj. Bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu zostało wykorzystane do budowy zapory i elektrowni wodnej w 1923 r., a ukończonej dopiero w latach 60-tych. Nad Sanem około 1000 m poniżej zapory znajduje się pomnik przyrody w postaci ściany skalnej długości 600 m i wysokości 60 m. Ze szczytu tego urwiska roztacza się piękny widok na wijące się stare koryto Sanu - ulubione miejsce pieszych wędrówek, spacerów i kąpieli.

Nad zalewem w Myczkowcach usytuowane są ośrodki wypoczynkowe.

Na zdjęciach widzimy kościół w Myczkowcach, uskoki skalne nad starym korytem Sanu oraz grotę - kaplicę ze źródełkiem w Zwierzyniu należącą do parafii w Myczkowcach. Od maja do października odbywają się tu nabożeństwa fatimskie przy udziale licznie gromadzących się parafian i gości z całej okolicy. Na zdjęciach lotniczych piękna panorama doliny Sanu, w której leżą Myczkowce. Na zdjęciu po prawej stronie pierwszy plan zajmuje Ośrodek Caritas.

Teren jest bardzo malowniczy, zwłaszcza na wiosnę i jesienią. Płynący w pobliżu San oraz Jezioro Myczkowieckie tworzą niepowtarzalną atmosferę do podziwiania przyrody i do odpoczynku. Korzystający z wypoczynku zwiedzają okolicę i poznają atrakcyjne miejsca wymienione wyżej oraz kamieniołom na szczycie Kozińca ze ścieżką przyrodniczą z widokiem na partię połonin i Jezioro Solińskie.

Myczkowce są miejscowością letniskowo - turystyczną, ale także i rolniczą. Mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim pracując na roli.

Zmieniony ( 11.09.2007. )